Wylewanie fundamentów Wrocław

Dom na płycie fundamentowej

Fundamenty płytowe stosuje się zwykle przy posadawianiu budynku na słabym podłożu gruntowym lub przy wysoko położnym zwierciadle wody gruntowej. Decyzję czy budynek należy oprzeć na płycie fundamentowej podejmuje się zatem po analizie badań geotechnicznych.

W porównaniu do ław fundamentowych zazwyczaj jest to rozwiązanie droższe jednak czasami konieczne, szczególnie w okolicach Wrocławia, gdzie lustro wody gruntowej występuje nadzwyczaj wysoko.

Technologia wykonania

Wykonanie takiego posadowienia rozpoczyna się od ułożenia podsypki piaskowej (podbudowy) i jej odpowiedniego zagęszczenia w wykopie. Po ułożeniu izolacji (termicznej i przeciwwodnej) można zająć się szalowaniem oraz zazbrojeniem elementu. Następnie pozostaje ułożenie mieszanki betonowej i pielęgnacja młodego betonu. To ułożenie warstw gwarantuje świetną izolacyjność termiczną i przeciwwodną.

Szczelność i izolacja fundamentów

Dzięki szeregowi zalet takich jak: wysoka termoizolacyjność, szczelność oraz szybkość wykonania, fundamenty płytowe sprawdzają się w domach energooszczędnych i pasywnych, przy posadawianiu na słabym podłożu, przy wysokim poziomie wody gruntowej oraz w sytuacji, gdy czas robót odgrywa istotną rolę.

W zależności od warunków gruntowych cena płyty fundamentowej dla typowego domu (100 m2 powierzchni) waha się od 250 do 350 złotych za metr kwadratowy.

Dom na ławach fundamentowych

Ławy fundamentowe to najpopularniejszy typ fundamentów w konstrukcjach domów jednorodzinnych. Ciągną się pod ścianami nośnymi budynku przenosząc jego ciężar na grunt. W porównaniu do płyt fundamentowych charakteryzują się mniejszym zużyciem materiałów, lecz wymagają większych nakładów pracy i czasu. Stosuje się je, gdy warunki geotechniczne są dobre, a woda gruntowa znajduje się głęboko pod ziemią.

Technologia wykonania

W wykonanym przy pomocy geodety wykopie wzdłuż przebiegu ław wylewa się cienką warstwę tzw. chudego betonu. Po tej operacji można przystąpić do ułożenia zbrojenia fundamentów. Szalowanie ław fundamentowych można wykonać w dwojaki sposób. Jednym ze sposobów jest wykonanie drewnianego deskowania, w którym następnie układa się mieszankę betonową. Inną metodą jest wykorzystanie gruntu jako szalunku traconego i wydrążenie w nim zagłębień pod ławy.

Podsumowanie

Ławy fundamentowe są bardzo dobrym rozwiązaniem przy dobrych warunkach gruntowych. Zapewniają oszczędność materiałów co może skutkować niską ceną. Nie nadają się natomiast do zastosowania przy wysokim poziomie wody gruntowej i w domach energooszczędnych lub pasywnych.

Cena ław fundamentowych dla typowego domu jednorodzinnego przy sprzyjających warunkach geologicznych może wahać się w granicach od 200 do 300 złotych za metr bieżący.

Zobacz także
Wybierz jeden z naszych gotowych projektów lub zamów indywidualny. Budujemy od projektu pod klucz. Wykonujemy roboty częściowe. Sprawdź naszą ofertę. Skontaktuj się z naszym specjalistą. Dołącz do 211 zadowolonych klientów z solidnymi domami!

Relacje z budów

Bądź na bieżąco i śledź nas na instagramie

Instagram - co miesiąc relacja z innej budowy!

Zaufaj inżynierom - spotkaj się bezpłatnie z doradcą budowlanym

Wyceń budowę domu marzeń

WYCEŃ BUDOWĘ DOMUBezpłatna wycena
cta-img cta-img-mobile